Alaphilippe sa stal celkovým víťazom 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska

NETKY.SK • 16 September 2018, 14:31 • 2 min

GALANTA - Favorizovaný Francúz Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors sa stal celkovým víťazom 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska (kat. UCI 2.1).

Alaphilippe dosiahol osemnáste víťazstvo profikariéry, dvanáste v tomto roku a po triumfe na podujatí Okolo Veľkej Británie spred týždňa opäť potvrdil skvelú formu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v rakúskom Innsbrucku. Alaphilippe celkovo triumfoval s náskokom 16 sekúnd pred obhajcom vlaňajšieho triumfu Slovincom Janom Tratnikom (CCC Sprandi Polkowice) a 22 sekúnd pred Talianom Cesarem Benedettim (Bora-Hansgrohe). Spomedzi Slovákov skončil najvyššie Matúš Štoček, iba 19-ročný pretekár reprezentačného tímu Slovenska bol klasifikovaný na 36. mieste s odstupom 3:08 min za víťazom.

Záverečná 4. etapa z Nitry do Galanty (157,2 km) mala podľa predpokladov hromadný šprintérsky záver, v ktorom zvíťazil Holanďan Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors) pred Talianom Matteom Pelucchim (Bora-Hansgrohe) a ďalším Francúzom Christophom Laportem (Cofidis Solutions Credits). O triumfe Jakobsena pred víťazom sobotnej etapy Pelucchim rozhodla až cieľová fotografia, resp. fotofiniš. Spomedzi slovenských cyklistov najlepšie finišoval už spomenutý Štoček, ktorý skončil dvanásty.

Slovenských fanúšikov cyklistiky môže tešiť víťazstvo Martina Haringa (Dukla Banská Bystrica) v bodovacej súťaži. Haring v nedeľu podčiarkol svoj celkový triumf v zápolení o biely dres s modrými bodkami ziskom 18 bodov za dve druhé a jedno prvé miesto na rýchlostných prémiách v Šali a Galante. Tridsaťjedenročný skúsený pretekár sa zároveň stal najbojovnejším cyklistom na celom podujatí.

V klasifikácii vrchárov bol celkovo najsilnejší Talian Giulio Ciccone (Bardiani CSF), dres pre najlepšieho mladého cyklistu získal Nór Tobias Foss (UNO-X Norwegian Development) a honor pre najlepšieho slovenského jazdca si vybojoval Matúš Štoček (Reprezentácia Slovenska). Tímovú súťaž ovládol poľský CCC Sprandi Polkowice.

"Išiel som sem v rámci prípravy, ale dostal som sa do správneho úniku a vyšlo to. Boli to domáce preteky, takže človek vie, kade ide. Napriek tomu som bol veľmi milo prekvapený, koľko ľudí prišlo. Včera aj dnes ich bolo mnoho popri trati, toľkých som nečakal, bolo to príjemné prekvapenie. Ďakujem im," povedal Martin Haring v prvej reakcii pre médiá na pretekoch Okolo Slovenska.

Výsledky - Okolo Slovenska 2018:

4. etapa (Nitra - Galanta, 157,2 km): 1. Fabio Jakobsen (Hol.) 3:21:53 h, 2. Matteo Pelucchi (Tal.) Bora-Hansgrohe 3. Christophe Laporte (Fr.) Cofidis Solutions Credits, 4. Sebastian Lander (Dán.) Riwal CeramicSpeed Cycling Team, 5. Marco Maronese (Tal.) Bardiani-CSF, 6. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe - všetci rovnaký čas ako víťaz,... 12. Matúš Štoček,... 23. Adrián Babič, obaja Reprezentácia SR - rovnaký čas ako víťaz, 40. Marek Čanecký, Dukla Banská Bystrica +5 s, 41. Juraj Karas, 59. Juraj Michalička, obaja Reprezentácia Slovenska (všetci SR) +5.

Konečné poradie po 4. etape: 1. Julian Alaphillippe (Fr.) Qucik-Step Floors 16:33:08 h, 2. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice +16 s, 3. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +22, 4. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +26, 5. Josef Černý (ČR) Elkov - Author Cycling Team +28, 6. Tobias Foss (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team +31, ... 36. Matúš Štoček Reprezentácia SR +3:08 min, 76. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe +13:52,... 84. Martin Haring +17:50, 87. Juraj Bellan +18:15, 88. Ján Andrej Cully všetci Dukla Banská Bystrica (všetci SR) +18:19

Bodovacia súťaž: 1. Martin Haring (SR) Dukla Banská Bystrica 56 bodov, 2. Yves Lampaert (Belg.) 32, 3. Matteo Pelucchi (Tal.) Bora-Hansgrohe 32, 4. Julian
Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors 30, 5. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe 28, 6. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice 25