Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: GMO
21. okt. 2020Uršuľa
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii GMO. Otvorte časovú os udalostí.
Kombajny počas zberu úrody, St. Louis, Missouri, USA
Kombajny počas zberu úrody, St. Louis, Missouri, USA
18.04.2019 16:49 Zaujímavosti
Aký problém GMO predstavuje, a kde všade sa nachádza?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.04.2019 16:49 Zaujímavosti

Aký problém GMO predstavuje, a kde všade sa nachádza?BRATISLAVA – GMO majú na jednej strane svojich priaznivcov, no nie každý človek im úplne dôveruje. Už vyše 20 rokov sa však pomocou nich vyrábajú prídavné látky, ktoré končia kde? No predsa v potravinách.


Mnoho ľudí ani netuší, že  od roku 1982 sa geneticky upravené baktérie používajú aj na tvorbu hormónu inzulín, ktorý využívajú diabetici. V medicíne si našli teda veľmi rozsiahle uplatnenie.

 

 

GMO konzumujete, a ani neviete kedy a v akej forme. Príkladom by mohli byť aj mliečne výrobky. Syridlo, dôležitá látka pri výrobe syra, sa už dlhšiu dobu nevyrába podľa tradičného postupu, ale práve s pomocou GMO. Syr totiž vzniká produkovaním enzýmov, ktoré sa nachádzajú v teľacom žalúdku. No pri GMO výrobe, tieto enzýmy vznikajú umelo, a tým pádom sa dá aj výrobok považovať za umelú formu syra. Tým že prestaneme jesť syr sa ale nič nezmení, pretože GMO sa nachadzajú takmer v každej potravine.

 

 

A prečo by nás to malo zaujímať?

 

Plodiny ako napríklad Bt bavlna produkujú vo vnútri rastliny pesticídy. To zabíja, alebo odrádza škodcov a šetrí to farmárovi potrebu postreku. Z ekonomického hľadiska je to super vec. No v konečnom dôsledku sa v rastlinách tie pesticídy aj tak nachádzajú. Veľký problém však nastáva vtedy, pokiaľ sa v blízkosti seba pestujú plodiny na klasickej prírodnej báze a geneticky modifikované. Peľ z geneticky modifikovaných plodín môže kontaminovať okolité prostredie, okrem sóje, ktorá sa nedá opeliť iným druhom. Dokonca sa zistilo, že prakticky všetky odrody kukurice v Mexiku (krajina pôvodu) obsahujú v sebe určité škodlivé prvky.

 


Ďalším problémov pri GMO je miešanie génov úplne rozdielnych druhov, pri ktorom môže dôjsť k nepredvídateľným vedľajším účinkom. Okrem toho, bez ohľadu na typ génov ktoré sú pri krížení použité, samotný proces vytvárania geneticky modifikovanej rastliny môže viesť k masívnemu poškodeniu kolaterálu, ktorý produkuje nové toxíny či alergény.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ

Foto:  responsibletechnology.org, vsetkoogmo.sk, fitastyl.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok