Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.01.2017 13:12 Ekonomika
Aktivisti odmietajú vládne plány s malými vodnými elektrárňami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2017 13:12 Ekonomika

Aktivisti odmietajú vládne plány s malými vodnými elektrárňamiBRATISLAVA - Aktivisti odmietajú koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorá rieši aj výstavbu malých vodných elektrární.


Podľa iniciatívy Za živé rieky nevychádza z možností a záväzkov Slovenska, ale z ekonomických záujmov jednotlivcov. Tvrdí, že malé vodné elektrárne nie sú vhodne naplánované. Majú umožňovať výstavbu v chránených územiach či premeniť Hron na sústavu "špinavých jazier".

 

Iniciatíva pripomína, že odborníci, obce i verejnosť zhrnuli nedostatky v hromadnej pripomienke predloženej Ministerstvu životného prostredia v novembri 2016. Napriek niektorým jeho "ústretovým krokom" má podľa združenia materiál stále vážne nedostatky a nedostatočne zohľadňuje požiadavky dotknutých obcí či nevhodne vyhodnocuje vplyvy na životné prostredie.

 

Aktivisti upozorňujú, že nevhodne naplánované elektrárne spôsobujú nevyčísliteľné škody na životnom prostredí, menia hladiny podzemnej vody a ničia prostredie okolitým obciam.

 

Ako vyplýva z aktualizovanej koncepcie, ktorú dnes schválila vláda, v SR bolo identifikovaných 375 profilov, kde by bolo možné z technického hľadiska vybudovať malé vodné elektrárne. Predpokladom však je že, by sa na uvedených profiloch neidentifikovali ďalšie obmedzenia, najmä z dôvodov ochrany prírody a životného prostredia. Materiál sa predkladal na rokovanie s 39 neodstránenými rozpormi, z toho 31 bolo zo strany verejnosti v zastúpení Združenia Slatinka, ktoré je aj členom iniciatívy.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok