Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2022Edita
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.08.2022 07:45 Zaujímavosti
Akoby vyzeral svet, keby došlo k použitiu jadrových zbraní medzi USA a Ruskom?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.08.2022 07:45 Zaujímavosti

Akoby vyzeral svet, keby došlo k použitiu jadrových zbraní medzi USA a Ruskom?NEW JERSEY - Tím profesorov z Rutgers University v New Jersey zverejnil štúdiu o tom, akoby svet vyzeral v prípade, že by sa niektorá zo svetových mocností uchýlila k použitiu jadrových zbraní.


Nová štúdia naznačuje, že jadrová vojna medzi Ruskom a USA by vyvolala globálny hladomor, ktorý by vyhladil takmer dve tretiny svetovej populácie. Viac ako päť miliárd ľudí by zomrelo od hladu počas dôsledkov rozsiahlych konfliktov, tvrdia vedci, pričom počítačové simulácie ukazujú, že výbuchy spojené s použitím jadrových zbraní by uvoľnili sadze do hornej atmosféry a zablokovali slnko. To by následne vyvolalo neúrodu na celom svete.

 

Z domova: Kremský: Občania nám ďakujú za pomoc
 

 

Vedúca tímu profesorka Lili Xia z Rutgers University v New Jersey povedala: „Údaje nám hovoria jednu vec. Musíme zabrániť tomu, aby k jadrovej vojne vôbec došlo.“ V štúdii modelovali nielen konflikt medzi USA a Ruskom, ale dokopy šesť možných vpojnových scenárov. 

 

Pričom výskumníci pri svojich výpočtoch vychádzali z veľkosti jadrového arzenálu každej krajiny. Deväť krajín, vrátane Spojeného kráľovstva, v súčasnosti vlastní viac ako 13 000 jadrových zbraní.

 

 

Nástroj na predpovedanie klímy s názvom Model komunitného systému Zeme umožnil odhadnúť účinky vojenských konfliktov na pestovanie kukurice, ryže, jarnej pšenice a sóje v jednotlivých krajínách. Vedci tiež skúmali plánované zmeny na pastvinách hospodárskych zvierat a morskom rybolove. V prípade lokálnej vojny medzi Indiou a Pakistanom by celosvetová priemerná produkcia klesla v priebehu piatich rokov podľa tohto modelu o sedem percent.

 

V najhoršom prípade, teda ak by došlo k jadrovej vojne medzi Ruskom a Amerikou, by počas nasledujúcich štyroch rokov produkcia klesla o 90 %! Experti tiež uviedli, že pokles úrody by bol najvážnejší v krajinách strednej zemepisnej šírky vrátane veľkých exportérov ako Rusko a USA. Mohlo by to tiež spôsobiť vážne problémy v krajinách Afriky a Blízkeho východu , ktoré sú závislé od dovozu. 

 

 

 

Súčasná svetová populácia počíta osem miliárd ľudí, ak by sa teda naplnil tento desivý scenár, v súvislosti s hladomorom by zomrela viac ako polovica obyvateľov planéty. K hladomoru však treba prirátať aj ďalšie problémy ako nedostatok pitnej vody, či zvýšenie chorobnosti v dôsledku hladu i použitia jadrových zbraní. 

 

Zo sveta: FBI mala Trumpovi zabaviť pasy, kauza si už vyžiadala aj ľudský život!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Daily Mail/Netky Ida Železníková

Foto:  Daily Mail, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok