Testovaných na slovensku
185596
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6839490
Úmrtí svetovo
397446
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. jún. 2020Norbert
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
EKONOMIKA: Robotizácia spôsobí zánik nízkokvalifikovaných pozícií,  zároveň však vygeneruje nové povolania
EKONOMIKA: Robotizácia spôsobí zánik nízkokvalifikovaných pozícií, zároveň však vygeneruje nové povolania
23.12.2019 13:34 Veda a Technika
Ako zmení robotizácia slovenskú ekonomiku?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.12.2019 13:34 Veda a Technika

Ako zmení robotizácia slovenskú ekonomiku?Robotizácia a automatizácia síce prinesú zánik určitých profesií, na druhej strane však vďake nim vzniknú úplne nové pozície.


Do úzadia sa podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, v call centrách alebo predavači, či pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Časový rámec zmien pritom odhadla v horizonte nasledujúcich piatich až desiatich rokov.

 

Pracovný trh sa musí prispôsobiť
"Je to prirodzený vývoj, nejde to zvrátiť, len sa tomu prispôsobiť. Očakáva sa však, že robotizácia skôr podporí tvorbu väčšieho počtu pracovných miest. Zaniknú len nízkokvalifikované pozície," uviedla ďalej analytička. Ako však upozornila, robotizácia bude v nasledujúcich rokoch veľkou výzvou pre vlády jednotlivých krajín. "Na jednej strane prináša vyššie daňové príjmy, na druhej strane je potrebné zabezpečiť pracovné miesta pre ľudí a takisto zabrániť znižovaniu platov," poukázala.

 

 

Ovplyvní robotizácia maloobchod?
Jej slová potvrdzuje prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. "Robotizáciu vnímame, ako fakt, ktorý už existuje. Otázkou je, kedy podstatným spôsobom zasiahne i maloobchod. Keď zvážime, že maloobchod je predaj mimoriadne širokého a pestrého sortimentu potravinárskych a nepotravinárskych tovarov a v prípade nepotravinárskych tovarov i mimoriadne technicky náročných tovarov ( autá, lode, atď.), nemyslíme si, že by robotizácia v blízkej dobe ovplyvnila činnosť maloobchodu," skonštatoval.

 

Automobilový priemysel
Robotizácia a automatizácia sa výrazne dotýkajú aj automobilového priemyslu. Podľa hovorkyne Volkswagen Slovakia Lucie Makayovej si tieto trendy vyžadujú čoraz vyššie nároky na kvalifikovanú pracovnú silu. "Ide o kvalifikovaných odborníkov, ktorí vedia obsluhovať automatizačnú techniku, roboty a ďalšie nové technológie. Zatiaľ čo sme v minulosti napríklad hľadali veľa zváračov, dnes potrebujeme mechanikov-mechatronikov schopných pracovať s robotmi, ktorí využívajú rôzne spájacie techniky. To znamená, že automatizácia a robotizácia generujú nové povolania," zhodnotila.

 

 

Automatizácia v závodoch Volkswagen Slovakia
Bratislavská automobilka podľa nej kontinuálne zavádza do výroby najmodernejšie technológie a ako najväčší výrobca vozidiel v krajine využíva stovky robotov a ďalšiu automatizačnú techniku. "Vďaka nej dokážeme ľudí odbremeniť od fyzicky najnáročnejšej práce. V bratislavskom závode sú najviac robotizované karosárne," doplnila. Automatizácia so sebou prináša zvyšovanie technickej kapacity liniek, nové technológie umožňujú fabrike vyrábať vozidlá individuálnejšie, efektívnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie. Roboty a automatizačná technika si však podľa nej budú stále vyžadovať personál, ktorý sa bude starať o ich nastavovanie, či údržbu.

 

 

Slovensko je najohrozenejšou krajinou, prečo?
Podľa tohtoročného vydania štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský LegatumInstitute v spolupráci so skupinou Erste, je Slovensko z pohľadu robotizácie najohrozenejšou krajinou sveta. Spôsobené je to hlavne tým, že máme veľa nízkokvalifikovaných pracovníkov v priemysle, ktorí môžu byť ľahko nahraditeľní strojmi. Globálne je automatizáciou ohrozené jedno zo šiestich stredne kvalifikovaných pracovných miest. Najmenej ohrozené krajiny sú Nový Zéland, Nórsko, Fínsko či USA.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela NagyováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok