Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.04.2019 09:25 Relax
Ako správne skladovať potraviny a zvyšky jedál?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2019 09:25 Relax

Ako správne skladovať potraviny a zvyšky jedál?BRATISLAVA - Čo je vhodné a čo sa naopak neodporúča pri balení a skladovaní potravín v domácnosti?


Pokiaľ skladujete v chladničke zvyšky jedál, je veľmi dôležité, ako ich uložíte. Najčastejšie sa na to používajú plastové nádoby, vyhnúť by sme sa však mali polystyrénovým obalom, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

"Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné. Pri testovaní sa pritom zohľadňujú najhoršie podmienky, ktoré môžu v bežnej praxi nastať, konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu aj to, či sa bude používať jednorazovo alebo opakovane," hovorí vedúca Národného referenčného centra pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Milada Syčová.

 

 

Pred tým, ako sa nejaký obal dostane do predaja, testuje sa v najrôznejších podmienkach. "Prečítajte si vždy písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektujte odporúčania výrobcu. Správnym používaním sa ochránite pred možnou migráciou chemických látok," radí Syčová.

 

Upozorňuje pritom najmä na polystyrénové obaly. "Tie sú určené na jednorazové použitie. Riziko migrácie z týchto obalov do potravín je síce nízke, no jedlá v nich radšej nenechávajte dlhšie ako štyri hodiny a ani ich nepoužívajte opakovane," odporúča odborníčka. Rovnako nevhodný na dlhodobejšie skladovanie potravín je aj alobal. Ten by sa mal využívať na krátkodobý priamy kontakt s jedlom, teda maximálne štyri hodiny, pričom kyslé alebo veľmi slané jedlá by v ňom vôbec byť nemali. Nevhodné je tiež opakované používanie obalov, v ktorých už potraviny boli, napríklad tégliky od jogurtov a pod.

 

 

Aby sme čo najlepšie uchovali chuťové aj výživové kvality jedla, je veľmi dôležité dbať na čas a teplotu. Zvyšky pečeného, vareného, duseného či vysmážaného mäsa v celku možno pri teplote nula až štyri stupne Celzia uchovávať najviac 24 hodín. Mäsové či syrové nárezy a obložené misy vydržia pri rovnakej teplote 24 hodín, pri teplote päť až osem stupňov Celzia by sa mali zjesť najneskôr do 12 hodín. Zeleninové, ovocné, strukovinové či rybacie šaláty pri teplote nula až štyri stupne Celzia vydržia 12 hodín, pri piatich až ôsmich stupňoch iba šesť hodín. Čas a teplota sú dôležité i pri sladkých dobrotách, krémové zákusky a šľahačka vydržia pri teplote do štyroch stupňov Celzia 24 hodín, pri piatich až ôsmich stupňoch len 12 hodín.

 

Vedeli ste, že vajíčka majú trvanlivosť 28 dní od znesenia? Mnohí ich umývajú, no to by sa robiť nemalo. Ak sú špinavé, stačí ich utrieť čistou handričkou. Netreba však zabúdať na to, že vajcia je pred konzumáciou potrebné dostatočne tepelne upraviť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Pixabay/Unsplash/PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok