Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jún. 2021Sidónia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.04.2020 12:29 Zaujímavosti
Ako sa v úvode jari starať o záhradu a úrodu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2020 12:29 Zaujímavosti

Ako sa v úvode jari starať o záhradu a úrodu?Úvod jari je rajom pre záhradkárov, ktorí v tejto záľube spájajú príjemné s užitočným. Starostlivosť o záhradu a úrodu je nielen príjemným relaxom, ale zároveň si môžeme sami vypestovať chutné ovocie, zeleninu či rôzne bylinky. Alebo sa môžeme len pokochať pohľadom na skvele upravený trávnik s okrasnými stromami. Každopádne, príchod jari je typický pre zvýšenú aktivitu na záhradách. Čo však urobiť teraz pre to, aby záhradkárska sezóna bola úspešná?


Postreky proti škodcom

V tomto prípade máme na mysli najmä burinu či iné nežiaduce rastliny, ktoré vám na záhrade môžu znehodnotiť úrodu. Kvalitné postreky na burinu či voči škodcom by nemali chýbať vo výbave žiadneho záhradkára. Poznáme totálne alebo selektívne postreky, inak nazývané aj ako herbicídy. Totálne odstránia všetky rastliny, ktoré sú na danom zasiahnutom mieste (napr. kompletne zarastená strecha), selektívne zase zlikvidujú len určité nežiaduce rastliny. Vopred si však dobre preštudujte, na aké rastliny takýto selektívny herbicíd účinkuje, aby ste zlikvidovali skutočne to, čo si na záhrade neželáte.

Sú postreky, ktoré nemusíte vopred pripraviť, stačí len pretrepať nádobu a potom rovnomerne postriekať určenú plochu. Potom sú postreky, predávané zvlášť vo väčších (napríklad päťlitrových) baleniach, pri ktorých musíte postrek vopred dávkovať a pripraviť. Často používaný pomer je 12 ml postreku na 4-6 litrov vody na rozlohu 100 metrov štvorcových.

 

Hnojivá pre dobrú úrodu

Okrem postrekov a ničenia škodlivých rastlín treba samozrejme aj tvoriť, na čo slúžia hnojivá. Poznáme jesenné alebo jarné hnojivá, teraz sú zaujímavé tie druhé menované. Vo všeobecnosti platí, že hnojivo je základom pre výživu všetkých rastlín. Častejšie sa používajú organické hnojivá, záhradkári si však môžu vybrať aj minerálne či organominerálne hnojivá. Pred kúpou hnojiva si buď nechajte poradiť alebo si dobre preštudujte, či sa jedná o jarné alebo jesenné hnojivo a na aké rastliny je určené.

 

Relax a úžitok

Starostlivosť o vlastnú záhradu predstavuje perfektný relax v prírodnom prostredí, pri ktorom nachvíľu môžeme „vypnúť“ od ruchu okolitého sveta. Zároveň ponúka úžitok v podobe ovocia či zeleniny, ktoré ste si vypestovali sami. A nad ten pocit je naozaj len máločo.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Ella Šalková

Foto:  encierro / Shutterstock.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok