Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Všetko to začalo v Číne, teraz je to už rozšírené aj v takmer celej Európe.
Všetko to začalo v Číne, teraz je to už rozšírené aj v takmer celej Európe.
09.03.2020 21:41 Zahraničie
Ako sa koronavírus začal prenášať medzi ľuďmi?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.03.2020 21:41 Zahraničie

Ako sa koronavírus začal prenášať medzi ľuďmi?Vírus, ktorý straší už takmer celú Európu sa začal šíriť z Číny začiatkom roku 2020. Na štvrtú najväčšiu krajinu sveta sa to akoby nalepilo. Z Číny sa v roku 1997 rozšírila vtáčia chrípka, v 2003 SARS, či naposledy pred desiatimi rokmi vírus SFTS, kde prenášačom sú kliešte.


Začiatok nákazy

Všetko sa to začalo ešte koncom minulého roku, kedy 12. decembra 2019 bolo v stredočínskom meste Wu-chan oznámených 27 prípadov vírusovej pneumónie, alebo inak zápal pľúc. Väčšina nakazených mala spoločné prostredie, v ktorom sa zdržiavali, a to trh, kde sa predávalo takmer všetko od hydiny cez morské plody, ale aj netopiere, hady a iné divo žijúce zvieratá.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa .týždeň (@tyzden.sk),

 

Genetická stopa

V súčasnej dobe však neexistuje žiadna potvrdená teória, z akého zvieraťa sa vírus preniesol na človeka. Štúdie prenosov medzi vírusmi a ich hostiteľmi však naznačujú, že 2019-nCOV, má v sebe najväčšiu genetickú stopu z netopiera a hada. Najmä vedci sa opierajú o túto teóriu, ktorou sa vylučuje, že by bol vyvinutý v laboratóriu.

 

 

Netopier nebol priamy prenášač

"Vírus od nakazeného netopiera nebol schopný infikovať ľudské telo, takže tu musel byť ešte nejaký iný hostiteľ," uviedla Carolyn Machamer, profesorka na Lekárskej fakulte Hopkinsovej univerzity v Baltimore, USA. Rovnako to postupovalo aj pri predchádzajúcich vírusoch – SARS sa v roku 2003 preniesol z netopiera na mačku a až následne na človeka, MERS v roku 2012 pochádzal opäť od netopiera, avšak ten musel najprv infikovať ťavy, a až tak sa vírus dostal priamo na človeka. Je teda viac ako jasné, že netopier nie je priamym prenášačom nového typu koronavírusu, ktorý postihuje v tejto dobe ľudstvo takmer na celom svete.

 

 

Šupinavec

Prenášačom na človeka mohli byť šupinavce. Svojím telom sa podobajú mravčiarom alebo pásavcom. Už z názvu je jasné, že ich telo pokrývajú šupiny, tie zároveň slúžia ako pancier. V Číne sa s týmito zvieratami pre ich veľmi kvalitné a chutné mäso doslova obchoduje. V Afrike a Ázii sú veľmi žiadané. V Číne sa vyskytuje konkrétny druh Šupinavec čínsky.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Programa ONU Medio Ambiente (@unep_es),

 

Vo februári údajne našli čínski vedci v tomto druhu koronavírus, ktorý bol veľmi podobný s novým vírusom COVID-19.

 

Patent USA? 

Existuje však aj teória, že v roku 2003, kedy bola potlačená choroba SARS, tak zároveň vznikol ľudský koronavírus, ktorý bol patentovaný Spojenými štátmi 25. apríla toho istého roku pod číslom US7220852B1. V dokumente, ktorý je na stiahnutie vo formáte PDF sa píše aj dátum zaznamenania patentu - 22. máj 2007, avšak pod číslom (22) "filed" (vložené) na prvej strane je dátum 12. apríl 2004.

 reklama


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Instagram, TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok