Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2021Milan
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Symbolmi Veľkej noci sú aj oheň, voda a farby, tvrdí etnologička SSM.
Symbolmi Veľkej noci sú aj oheň, voda a farby, tvrdí etnologička SSM.
12.04.2020 13:59 Kultúra
Aké sú symboly Veľkej noci?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2020 13:59 Kultúra

Aké sú symboly Veľkej noci?Hoci v tomto roku slávime najväčšie kresťanské sviatky roka z dôvodu šírenia nového koronavírusu inak než zvyčajne, ich posolstvo a význam stále zostávajú zachované. Od Zeleného štvrtka po Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú umučenie, ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, pričom hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.


Podľa etnologičky Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Márie Trubínyovej k nim však patrí aj oheň, voda a farba. "V mnohých častiach Slovenska bolo zvykom klásť vajíčka na hroby na Veľkonočnú nedeľu, niekde na Veľký piatok či na Turíce. Ide pravdepodobne o pozostatok prastarého zvyku Slovanov obety predkom. Stále živým zvykom je obdarovávanie šibačov či polievačov na Veľkonočný pondelok. Vajíčka boli pôvodne určené na jedenie a darovávali sa takmer vždy zdobené. Pôvodne sa zdobili popisovaním prosperitnými alebo ochrannými znakmi či symbolmi, neskôr sa rozvinul dôraz na dekoratívne prvky," konštatovala Trubínyová.

 

 

Oheň ako symbol očisty

Ďalším symbolom Veľkej noci je oheň. Podľa etnologičky plnil magickú, očistnú a ochrannú funkciu, využíval sa v liečiteľstve. Naši predkovia ako prvé pred sviatkami očistili ohniská a v peciach založili oheň nanovo. Na Bielu sobotu v rámci Veľkonočnej vigílie kňaz pri kostole zapálil oheň, od ktorého potom odpálil veľkonočnú sviecu – paškál – používanú pri rôznych cirkevných obradoch.

 

Voda lieči

Voda má zasa očistnú a uzdravujúcu funkciu. Počas veľkonočného trojdnia sa ľudia umývali pred východom slnka v potoku, aby boli zdraví, a vyplachovali si zuby, aby ich neboleli. Na Veľkonočný pondelok chlapci chodili polievať dievčatá, aby boli po celý rok zdravé a krásne.

 

 

Symbolika farieb

"Významnú symboliku týchto sviatkov majú i farby. Zelená symbolizuje vzrast, mladosť, zdravie. V starších ľudových predstavách aj svadbu, kde zelenú farbu nájdeme na svadobnej sukni či svadobnom stromčeku. Červená tradične vyjadruje lásku, vášeň, život a pripisuje sa jej ochranná moc. Žltá je zasa farbou nebeských telies, obilia alebo ovocia. Preto sa stala symbolom bohatstva," priblížila etnologička.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, TASR, Slovakia.TravelNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok