Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tak ako v USA, aj v Európe sa nájde ešte veľa domácností, kde sa používa plynový sporák.
Tak ako v USA, aj v Európe sa nájde ešte veľa domácností, kde sa používa plynový sporák.
05.05.2020 15:21 Zaujímavosti
Aké dopady na vaše zdravie môže mať používanie plynového sporáku?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.05.2020 15:21 Zaujímavosti

Aké dopady na vaše zdravie môže mať používanie plynového sporáku?Plynové sporáky vystavujú ľudí dva až päťnásobne vyššej úrovni znečistenia vzduchu v porovnaní s exteriérom. Nová štúdia tvrdí, že regulačné úrady vedia o tomto probléme, no nestanovili žiadne obmedzenia týkajúce sa kvality vzduchu v interiéri, ktorá sa najmä v období pandémie, keď je množstvo ľudí zatvorených doma, ešte zhorší.


Čím starší plynový sporák, tým je toxínov vo vzduchu viac 

Znečistenie pritom dosahuje úroveň, ktorú by v prípade exteriérového vzduchu považovali za nelegálnu. Približne tretina amerických domácností varí prevažne na plynových zariadeniach, ktoré vylučujú oxid dusičitý a oxid uhličitý, a to okrem iných častíc, ktoré produkujú všetky typy sporákov. Staršie, nedostatočne udržiavanú sporáky, pritom znečisťujú ovzdušie ešte viac, pričom rizikovým je aj oxid uhoľnatý.

 

 

Astma u detí 
Aj krátky kontakt s oxidom dusičitým výrazne zvyšuje riziko astmy u detí. Analýza preukázala, že deti v domácnostiach s plynovými sporákmi majú o 42 % vyššiu šancu dostať astmu. Iný výskum z Austrálie zas pripisuje vznik astmy u 12,3 % detí plynovým sporákom.

 

 

Vystavenie sa nebezpečným plynom 

Oxid dusičitý zhoršuje chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a môže byť spojený so srdcovými problémami, cukrovkou a rakovinou. Otrava oxidom uhoľnatým zas môže spôsobiť bolesť hlavy, nevoľnosť, rýchly srdcový rytmus, zástavu srdca i smrť.

 

Rady 
Experti tvrdia, že najlepšie riešenie je prechod na elektrický sporák. Situáciu môže zlepšiť aj varenie na zadných horákoch, pri otvorenom okne, používať odsávače pár, čističe vzduchu s HEPA filtrom či nainštalovanie detektoru oxidu uhoľnatého.

 

 

Problém v USA 
Znečistenie vnútorného ovzdušia sa dotýka viac chudobných Američanov či tých, ktorí majú inú ako bielu farbu pleti. Dôvodom je, že sú často vystavení aj olovu, ortuti, diaľniciam či priemyselným parkom. Uviedol to kalifornský patológ Robert Gould, ktorý podrobne skúmal štúdiu. "Do tohto problému potrebujeme investovať. Je súčasťou plánu na ochranu najmä našej najviac zraniteľnej časti populácie," dodal.


 reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok