Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
3. aug. 2021Jerguš
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ako funguje slovenská aplikácia Zostaň Zdravý?
Ako funguje slovenská aplikácia Zostaň Zdravý?
29.04.2020 13:56 Veda a Technika
Aké dáta zbiera slovenská aplikácia proti koronavírusu Zostaň Zdravý?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2020 13:56 Veda a Technika

Aké dáta zbiera slovenská aplikácia proti koronavírusu Zostaň Zdravý?Na trhu sa objavilo už niekoľko aplikácií, ktoré majú pomôcť počas pandémie koronavírusu. Takú spravili aj slovenskí developeri s spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva a Národným centrom zdravotníckych informácií, ktorí samozrejme brali ohľad na GDPR. Ako aplikácia funguje a aké dáta zbiera?


Ako funguje aplikácia?

Po inštalácii aplikácie Zostaň Zdravý sa vygeneruje anonymný identifikátor, ktorý medzi sebou vymieňajú zariadenia, ktoré sú si v blízkosti. Ak sú zariadenia pri sebe viac ako päť minút, ich kontakt sa zaznamenáva a ukladá na server. Vďaka unikátnym identifikátorom nie je možné určiť polohu ani totožnosť osoby vlastniacej telefón s aktívnou aplikáciou.

 

Aké dáta aplikácia ukladá?

Zostaň Zdravý ukladá dátum stretnutia s druhým zariadením,  ako aj dĺžku stretnutia. Zozbierané dáta sa automaticky mažú po 21 dňoch. "Server je v správe NCZI, kde je vlastníkom dát ÚVZ na základe zmluvy medzi ÚVZ a NCZI," vyjadril sa hovorca projektu Marek Lelovič pre slovenský portál Živé.sk. "Aplikácia vytvára neviditeľnú ochrannú sieť anonymných pseudonymov, ktoré po pozitívnom výsledku testu varujú relevantných používateľov," píše sa na oficiálnej stránke aplikácie.

 

 

Kto má prístup k dátam?

Prístup k dátam majú len správcovia, ktorí ale nevedia identifikovať ľudí na základe špeciálneho ID. Avšak identifikácia je možná v prípade, ak majiteľ telefónu zadá do aplikácie COVID-pass. Vďaka tomu dokáže prepojiť výsledok testu na koronavírus s konkrétnou osobou. Identita osôb, s ktorými sa užívateľ stretol, ostane napriek tomuto kroku anonymná.

 

"Aplikácia im ale môže na ich zariadenia doručiť push notifikáciu s informáciou, že používateľ toho smartfónu bol v kontakte s nakazenou osobou a mal by kontaktovať lekára," píše portál Živé.sk

 

 

3 hlavné funkcie aplikácie

1.Lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tým, že ich podporuje v dodržiavaní karantény.

2.Dozvedieť sa o priblížení sa k pacientovi s pozitívnym testom(na vzdialenosť 50 metrov)

3.Získať informáciu o priblížení sa k pozitívne testovanému jedincovi aj spätne (v období posledných dní), akonáhle sa u dotyčného potvrdí prítomnosť vírusu SARS-CoV-2

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Zostaň ZdravýNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok