Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
13. júl. 2020Margita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2019 07:05 Ekonomika
Ak dôjde k tvrdému brexitu, spôsob sociálnej ochrany sa nezmení do tohto dátumu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2019 07:05 Ekonomika

Ak dôjde k tvrdému brexitu, spôsob sociálnej ochrany sa nezmení do tohto dátumuBRATISLAVA - Ak Británia z EÚ napokon vystúpi bez dohody, v oblasti sociálneho zabezpečenia nenastanú žiadne zmeny minimálne do konca roka 2020.


Britská vláda sa zaviazala, že dovtedy bude pokračovať ochrana sociálneho zabezpečenia na takom stupni ako doteraz. Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje vo svojej brožúre. Uverejnili ju na svojej facebookovej stránke, poskytujú v nej rôzne informácie o tom, ako sa odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody dotkne rôznych aspektov života, napríklad školstva či zdravotného zabezpečenia.

Slováci, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, budú mať nárok na započítanie odpracovanej doby do nároku na všetky dávky, vrátane dôchodku, a budú mať oprávnenie poberať všetky príslušné dávky za rovnakých podmienok ako britskí občania. Tými dávkami sú podpora v nezamestnanosti, materská dávka či prídavky na dieťa. "Dôchodky, ale aj ostatné vyplácané dávky, ktoré sú exportovateľné, budú vyplácané aj v prípade, že sa rozhodnú žiť v inom členskom štáte EÚ," uvádza sa v brožúre.

 "Občania SR si zachovajú svoje právo na sociálne a zdravotné zabezpečenie, dôchodky a iné dávky sociálneho zabezpečenia, a ak majú nárok na peňažnú dávku z jedného členského štátu, budú ju môcť získať aj v prípade, že sa rozhodnú žiť v inom členskom štáte," píše sa v dokumente. Súčasne platné ustanovenia sociálneho zabezpečenia sa budú aj naďalej týkať občanov EÚ a štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva v cezhraničných situáciách sociálneho zabezpečenia, ktoré zahŕňajú Spojené kráľovstvo a aspoň jeden členský štát, a to minimálne do konca prechodného obdobia. "V praxi to potom znamená, že do konca prechodného obdobia - 31. december 2020, sa stav v súvislosti so zdravotným a sociálnym zabezpečením nezmení,“ uviedlo ministerstvo.

Riziko odchodu Veľkej Británie bez dohody upravujúcej vzťahy s Európskou úniou vzrástlo po nástupe Borisa Johnsona do kresla premiéra. Johnson patrí k zástancom brexitu, aj tvrdého. Vyrokovanú dohodu s EÚ nepovažuje za dobrú. Dohodu okrem neho odmieta aj britský parlament.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  SITA/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok