Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.05.2019 12:42 Zaujímavosti
Ak chcete mať z detí silné osobnosti, doprajte im toto!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2019 12:42 Zaujímavosti

Ak chcete mať z detí silné osobnosti, doprajte im toto!Španielska štúdia poukázala na zaujímavú súvislosť. Pokiaľ chcete svojim deťom zabezpečiť dobré psychické zdravie v dospelosti, teraz by ste im mali dopriať pravidelný kontakt s prírodou.


Človek je spätý s prírodou, či si to pripúšťa alebo nie. Jednoducho z nej pochádza. V súčasnosti však žije v mestách až 73 percent obyvateľov Európy a tu akýkoľvek kontakt lesmi, stromami či lúkami chýba. Máme pocit, že životné tempo je rok od roka zdrvujúcejšie. Zdá sa, akoby už takmer každý trpel depresiami, nespavosťou alebo prepracovanosťou. Dnešný svet nám dáva zabrať, už je to raz tak. Čo však môžeme spraviť, aby sa naše deti cítili v dospelosti lepšie?

 

Odborníci z  Barcelona Institute for Global Health zistili zaujímavú vec, ktorou de facto zároveň potvrdili viaceré ďalšie podobne orientované výskumy. Zamerali sa na 3600 dobrovoľníkov, u ktorých pozorovali priebeh ich detstva a následne súčasný spôsob života a ich psychický stav. Dospeli k zaujímavým záverom.

 

 

Zdá sa, že to kde a akým spôsobom trávime detstvo má na naše neskoršie prežívanie väčší vplyv, ako by sme mohli predpokladať. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí svoju mladosť trávili mimo miest, respektíve ich rodičia pravidelne brali do prírody, sú v dospelosti psychicky vyrovnanejší a oveľa odolnejší voči depresiám, úzkosti a iným duševným problémom.

 

Vedec Mark Nieuwenhujsen tento fenomén vysvetľuje tak, že ľudský mozog je stále „naprogramovaný“ na život v savanách či džungliach, jednoducho mimo pretechnizovaných metropol, pretože takýto spôsob života vedieme len niekoľko storočí, čo je v porovnaní s dobou, kedy sme žili „pokojne“ v prírode stále veľmi krátko. Z tohto dôvodu môže mozog podobné vzruchy podvedome spracovávať ako stres, čo následne vedie k najrôznejším psychickým problémom.

 

 

Napriek tomu, že výsledky štúdie nemožno považovať za stopercentne smerodajné, ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že s podobnými závermi prišli už minimálne tri iné výskumy, zrejme to nemožno brať úplne na ľahnú váhu. Príroda by jednoducho mala byť súčasťou našich životov aj dnes. To nám je prirodzené. Venujte svojim deťom viac času, odložte tablet a vezmite ich na prechádzku do lesa, takto im pomôžete vybudovať lepšiu schopnosť spracovávať stres prameniaci zo života v 21. storočí.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok