Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Žraloka modrého považuje väčšina ľudí mylne za najväčšieho predátora morského sveta.
Žraloka modrého považuje väčšina ľudí mylne za najväčšieho predátora morského sveta.
02.09.2019 11:43 Zaujímavosti
Aj žralok modrý má strach, tomuto predátorovi sa radšej vyhýba
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2019 11:43 Zaujímavosti

Aj žralok modrý má strach, tomuto predátorovi sa radšej vyhýbaBRATISLAVA – Viacerí si možno myslíte, že v mori vás nemôže stretnúť nič horšie, ako žralok modrý. Práve táto paryba (základ vonkajšej kostry tvorí chrupka) je často mylne považovaná za najväčšieho predátora morského sveta. Existuje však jeden živočích, z ktorého má strach aj tento mäsožravec.


Žralok modrý sa dostal do nášho povedomia najmä po filme "Čeluste" (1976) od známeho tvorcu science-fiction Stevena Spielberga. Scénky ako loví ľudí sú samozrejme prispôsobené samotnému filmu. Žraloky nelovia ľudí, človek dokonca ani nepatrí na ich jedálniček. Pokiaľ aj dôjde k nejakým formám útoku, dá sa to vysvetliť veľmi ľahko. Žraloky si len jednoducho zamenia siluety ľudí, ktoré sa pri plávaní vznášajú vo vode, so siluetou plutvonožcov, ktoré tvoria základnú zložku ich potravy. 

 

 

Žraloky modré sa vo väčšom počte vyskytujú pri pobreží Kalifornie, presnejšie neďaleko San Francisca. Ako mäsožravce tu vďaka tuleňom sloním nachádzajú vždy dostatok potravy. Vedec Salvador Jorgensen z Inštitútu Monterey Bay Aquarium zistil, že aj žraloky majú strach. Svojím 15-ročným výskumom sa dopátral, že žraloky sa v tejto lokalite zvyknú zdržiavať aj niekoľko mesiacov. Keď však zacítia nebezpečenstvo, v priebehu niekoľkých sekúnd oblasť opustia. To je prirodzený reflex každého tvora na Zemi. Prečo však žraloky tak náhle opustili oblasť, ktorá je pre ich život ako stvorená?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What an epic adventure diving with these majestic giants. #greatwhiteshark #cagedive #GoPro #HERO7Black

Príspevok, ktorý zdieľa Jing Liu (@jingleeve),

 

Odpoveď je kosatka dravá. "Keď sa ocitnú v blízkosti kosatiek, žraloky modré okamžite opustia svoje lovecké revíry a do oblasti sa nevrátia aj jeden rok. Tento stav nastane aj v prípade, ak kosatky revírom len prechádzajú," vyjadril sa Jorgensen.

 

Z ďalšieho známeho filmu "Zachráňte Willyho" sa kosatka javí ako milé zvieratko pripomínajúce skôr delfína ako morského predátora. Vedecký výskum však potvrdil, že žraloky sa obávajú týchto cicavcov právom.

 

 

Po prvýkrát to Jorgensen spozoroval v roku 2009, keď z Farallonských ostrovov uniklo dokopy 17 dospelých jedincov žraloka modrého len v priebehu niekoľkých minút. Oblasť nebola zamorená a prirodzenej potravy tiež rapídne neubudlo. Dnes je už jasné, že predátori sa báli kosatiek dravých.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ

Foto:  Pixabay, Pexels, Unsplash, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok