Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. feb. 2023Agáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Často zabúdame aj na veci, ktoré sme ako deti robili veľmi radi a tešili nás.
Často zabúdame aj na veci, ktoré sme ako deti robili veľmi radi a tešili nás.
29.09.2020 13:05 Relax
Aj toto môže byť recept na zlepšenie myšlienok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.09.2020 13:05 Relax

Aj toto môže byť recept na zlepšenie myšlienokPráve v ťažkej dobe, keď sa na ľudstvo valia znepokojivé informácie, by sme mali výraznejšie myslieť na oddych, zmenu činnosti, dokonca spoznávanie vecí, ktoré sme doteraz možno príliš nereflektovali.


A tým, ruka v ruke, pomôžeme prírode, ako aj sebe. Veď samotný fakt, že nedokážeme listy stromov rozoznať tak ľahko, ako logá firiem, ktoré sú najčastejšie prezentované, svedčí nielen o odsúvaní prírody na posledné miesta, ale aj o ďalších aspektoch. Pri obrovskom množstve informácií viac zabúdame.

 

 

Je to prirodzené

Docent Jiří Dan z katedry psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku pripomína, že je prirodzené, že zabúdame na veci, ktoré nie sú pre nás podstatné. „O procese zabúdania, ktorý list patrí ku ktorému stromu, by sa dalo hovoriť, keby sme sa to predtým naučili, boli naučení,“ povedal odborník na ľudskú psychiku.

 

Mentálne bloky

Pripomenul, že sa tak deje aj v iných prípadoch, pri činnostiach, ktoré sú permanentnejšie. „Zabúdame aj veci, s ktorými sa stretávame denne a sú pre nás podstatné - to je antitéza k vašej hypotéze,“ povedal s tým, že sa to spája s blokmi, ktoré bránia kreativite. „Týka sa to tzv. mentálnych blokov obmedzujúcich našu tvorivosť,“ doplnil.

 

 

Conceptual Blockbusting

Docent psychológie si v tejto súvislosti spomenul na publikáciu Conceptual Blockbusting, „kde autor uvádza príklad, že nevieme nakresliť číselník na vytáčanie telefónneho čísla (kniha bola písaná v dobe, keď ešte neboli mobily)“.

 

A tak v dobe, ktorá je poznačená jednak epidémiou, ale aj rýchlosťou informácií, je dobré pozrieť sa aj na tie jednoduchšie, nad ktorými príliš často neuvažujeme. A práve prechádzka v prírode môže byť na to ideálnym časo-priestorom.reklama


reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok