Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková.
Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková.
22.09.2020 19:49 Environetky
Aj takto chcú poslankyne prispieť k tomu, aby v pitnej vode neboli škodlivé látky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2020 19:49 Environetky

Aj takto chcú poslankyne prispieť k tomu, aby v pitnej vode neboli škodlivé látkyNárodná rada (NR) SR rieši aj kvalitu pitnej vody cez novelu zákona o ochrane spotrebiteľa.


Bratislava - Z nej by vyplývalo, že dodávatelia vody by po mohli dostať povinnosť dať ľuďom úplnú analýzu vody. A to aspoň raz za rok.

 

Novelu z dielne poslankýň SaS v utorok poslanci posunuli do druhého čítania. "Cieľom návrhu zákona je reagovať na niektoré kauzy znečistenia pitnej vody, zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o kvalite odoberanej pitnej vody a zvýšiť tak celospoločenskú kontrolu nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu," odôvodňujú v priloženej správe.
 

 

Ak je teda predmetom zmluvy dodávka pitnej vody, za hlavné vlastnosti oznamované podľa zákona sa považuje najmenej jedna samostatná úplná analýza dodávanej vody na zdroji. Tá by mala byť v takom rozsahu, ako to stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Súčasťou by boli aj porovnania limitných hodnôt ukazovateľov kvality.

 

Poslankyne sa nazdávajú, že o kvalite pitnej vody sa čiastkovo verejnosť dozvedá až vtedy, keď konal úrad verejného zdravotníctva. Chcú však zabrániť dlhodobej možnosti pitia znečistenej vody. Poukázali na viacero káuz znečistenia podzemnej vody na Žitnom ostrove.

 

 

Ľudia si nechávajú vypracovať analýzy vody, no teraz neexistuje povinnosť zisťovať aj prítomnosť atrazínu či ďalších nebezpečných látok. Podľa poslankýň Jarmily Halgašovej, Jany Bittó Cigánikovej a Anny Zemanovej ide o systémovú chybu v monitoringu a o neinformovanosť obyvateľstva. Toto je podľa nich potrebné odstrániť.

 

Aktuálna právna úprava a vyhláška ministerstva zdravotníctva síce hovorí o dvoch možnostiach vykonania analýzy – minimálnej a úplnej. Podľa poslankýň sa však reálne robí len prvý typ. Tu nedochádza k zisťovaniu prítomnosti atrazínu či iných škodlivých chemických látok. Účinnosť novely by mohla byť od 1. januára 2021.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Martin Baumann/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok