AIFP: Falšované lieky ničia farmafirmám reputáciu

NETKY.SK • 27 Apríl 2015, 17:57 • 2 min
AIFP: Falšované lieky ničia farmafirmám reputáciu

BRATISLAVA - Falšované lieky poškodzujú originálne farmaceutické spoločnosti. Ich distribúcia pod originálnymi názvami dokáže podľa Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) napáchať reputačné škody.

slovakia

left justify in out

"Tie sú niekedy obrovské," tvrdí AIFP, ktorá na Slovensku združuje takmer 30 farmaceutických spoločností. Výskyt falzifikátov vníma asociácia veľmi citlivo, upozorňuje, že ľuďom môžu spôsobiť komplikácie.
     

Na výskyt falšovaných liekov na slovenskom trhu dlhodobo upozorňuje Finančná správa SR či Národná kriminálna agentúra (NAKA). Colníci vlani na Slovensku zaistili stovky falšovaných liekov, vyše 80 balení s takmer 900 kusmi tabletiek sa nachádza v ich centrálnom sklade v Banskej Bystrici. V prospech štátu prepadlo aj 35 ampuliek s rastovým hormónom a 144 balení po 15 kusov kávy s nepovoleným liečivom na chudnutie.
     

NAKA v minulom roku vypátrala 20 nelegálnych webstránok ponúkajúcich tento sortiment. Prevádzku nelegálnych internetových lekární označila v ostatnom období za "masívne rozšírenú".
     

"V oblasti falšovaných či neregistrovaných liekov dlhodobo spolupracujeme s ministerstvom vnútra, spravodlivosti či zdravotníctva," zdôraznila AIFP. Falšované lieky pomáha identifikovať, mapuje ich výskyt a rozširovanie.
     

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že falšované lieky často neobsahujú účinnú látku, pre ktorú je liek kupovaný. Možná je aj ich interakcia s inými liekmi, čo môže mať vážne zdravotné následky. Užitie falšovaného lieku môže skončiť aj smrťou. Najčastejšie ponúkanými liekmi sú tie na predpis, teda antibiotiká, lieky na nespavosť, depresie, úzkosť či erektilnú dysfunkciu.
     

ŠÚKL vydal v minulosti pre internetový nákup liekov viacero upozornení, na svojej webstránke má zverejnený zoznam overených internetových lekární. "Takýto výdaj majú povolené len kamenné lekárne alebo výdajne zdravotníckych pomôcok, ktoré to oznámia ŠÚKL," povedala pre TASR hovorkyňa úradu Valéria Pernišová. Tie ponúkajú lieky registrované na Slovensku bez viazania na recept alebo zdravotnícke pomôcky neviazané na lekársky predpis.
     

Falšovaný liek môže užívateľ odhaliť tak, že skontroluje dátum expirácie, pozrie, či má liek plný názov výrobcu s adresou či uvedené servisné pracoviská.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies