Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2021Igor
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
Najväčším rizikom šírenia nákazy je prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri.
Najväčším rizikom šírenia nákazy je prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri.
15.01.2020 17:46 Domov
Africký mor ošípaných ohrozuje celé územie Slovenska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.01.2020 17:46 Domov

Africký mor ošípaných ohrozuje celé územie SlovenskaBRATISLAVA - Od júla 2019 sa na Slovensku vyskytlo 35 prípadov afrického moru ošípaných u diviačej zveri a 11 prípadov v chovoch domácich ošípaných.


Vďaka zvoleným opatreniam sa podarilo situáciu s nákazou AMO na Slovensku zastabilizovať. Situácia v zahraničí sa však rapídne zhoršuje a ohrozuje tým celé územie Slovenskej republiky. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nezaháľa a vykonáva preventívne opatrenia v podobe chladiarenských zariadení určených na uskladnenie ulovenej diviačej zveri.
 

Rapídne šírenie
"Nákaza sa v zahraničí rapídne šíri. Aj keď sa mnohým zdá, že africký mor ošípaných je problémom východného Slovenska, upozorňujem, že nárazníková zóna je na celom južnom území. V tesnej blízkosti Slovenska, na území Maďarska, denne pribúdajú nové prípady. Len za posledný rok bolo v Maďarsku cez 1 400 prípadov AMO. Šťastie praje pripraveným a preto robíme všetko preto, aby sme boli o krok pred africkým morom ošípaných a aby nás jeho výskyt nezaskočil,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Africký mor ošípaných v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy. Na území Slovenskej republiky je nákaza AMO naďalej lokalizovaná v dvoch okresoch (Trebišov a Michalovce). Posledný jedenásty prípad v chove domácich ošípaných bol z 19. augusta tohto roku, odvtedy sa AMO vyskytol už len u diviačej zveri. K dnešnému dňu Slovenská republika eviduje ešte 35 prípadov u diviaka.


Najviac ohrozeným územím Slovenska je práve južná strana. V okrese Dunajská Streda žije až 25 % všetkých chovaných ošípaných na Slovensku.


"Slovensko je ohrozené najmä z juhu Maďarskom, zo severu Poľskom, kde posledný prípad výskytu je vzdialený len 45 km od Medzilaboriec, ale aj z východu Ukrajinou. Zároveň pripomínam, že africký mor ošípaných bol len nedávno lokalizovaný aj neďaleko slovenských hraníc v Českej republike,“ pripomenul Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

 

 

Situácia v zahraničí je horšia
Situácia za hranicami Slovenska je však oveľa horšia a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len za rok 2019 zaznamenali okolo 6 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku - cez 2 100 prípadov a viac ako 1 400 prípadov v Maďarsku.

 

Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom. V prípade domácich chovov ošípaných počet pozitívnych prípadov presiahol hranicu 1850 nákaz. Len v roku 2019 je tak evidovaných takmer 8 000 prípadov AMO v okolitých krajinách.

 

Diviaky nás ohrozujú najviac
Najväčším rizikom šírenia nákazy je prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri. Na území Slovenskej republiky preto prebieha intenzívny lov diviačej zveri s cieľom obmedziť stavy diviačej zveri a tým minimalizovať šírenie AMO do ďalších oblastí Slovenska. Spolupráca s poľovníkmi je na výbornej úrovni, rovnako ako plnenie opatrení. 

 

Od začiatku sezóny poľovníci znížili stavy diviačej zveri už o viac ako 65 815 kusov, čo je oproti minulému roku viac o 14 846 diviakov. Keďže je šírenie AMO aj u diviačej zveri, v porovnaní s okolitými krajinami a s ohľadom na charakter tejto nákazy, minimálne opätovne môžeme konštatovať, že zvolené veterinárne opatrenia sú účinné a správne.

Agrorezort preto podáva poľovníkom pomocnú ruku v podobe chladiarenských zariadení za účelom realizácie nariadených veterinárnych opatrení. Vďaka chladiacim boxom je poľovníkom reálne umožnená zvýšená intenzita lovu diviačej zveri a túto zver môžu aj bezpečne uchovávať a manipulovať s ňou do ukončenia laboratórneho vyšetrenia.

 

Distribúcia chladiacich boxov prebieha od augusta 2019. Za tento krátky čas Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky umiestnilo v poľovných revíroch na území Slovenska už 550 chladiarenských zariadení.

O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok