Sobáše sú v Afganistane, ktorý zápasí s veľkou chudobou, finančne náročnou záležitosťou. Tradičné svadobné oslavy totiž zahŕňajú veľké veno, drahé dary a okázalé hostiny. Podľa AFP už v minulosti páry, ktoré si takéto oslavy nemohli dovoliť, organizovali veľké hromadné svadby, ktoré ich potom v prepočte na rodinu vyšli lacnejšie.

Svadobný obrad, pri ktorom v pondelok uzatvorilo manželstvo 70 afganských párov, je jedným z najväčších hromadných sobášov, aké sa v Afganistane kedy odohrali. Poznačili ho však reštriktívne nariadenia, ktoré v krajine postupne zavádza radikálne islamistické hnutie Taliban.
Prečítajte si tiež: Ženy sú citlivejšie na chlad. Viete, prečo je to tak?
Nevesty a ženísi museli byť počas svadobného obradu striktne oddelení. Navzájom sa nesmeli miešať ani ženy a muži z radov hostí, pričom na poriadok a dodržiavanie odstupov dohliadali ozbrojení talibovia. Namiesto tradičných osláv plných tanca a spevu boli jediným kultúrnym bodom programu prednes poézie a prejavy organizátorov podujatia.
Novinári, ktorí udalosť spravodajsky pokrývali, nesmeli s nevestami hovoriť, mohli však na podujatí fotografovať a vyhotovovať videozáznamy.

Po skončení svadobných obradov si ženísi, z ktorých mal každý na tradičnom svadobnom odeve pripnutú plastovú menovku, vyzdvihli svoje nevesty a nasadli do áut vyzdobených stuhami a kvetmi.
Podľa organizátorov podujatia sa môže cena za jednodňový prenájom sobášnej siene v Kábule vyšplhať v prepočte až na 20 000 dolárov. Preto niektoré páry čakali celé roky na to, aby sa mohli zosobášiť počas hromadného obradu.
Možno vás zaujme: The Rolling Stones náhle zrušili koncert. Mick Jagger má zdravotné problémy!
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.