Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident odovzdáva pápežovi Františkovi vianočnú guľu.
Prezident odovzdáva pápežovi Františkovi vianočnú guľu.
14.12.2018 16:14 Domov
Kiska: Stretol som sa s pápežom Františkom, najvzácnejším človekom na svete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.12.2018 16:14 Domov

Kiska: Stretol som sa s pápežom Františkom, najvzácnejším človekom na sveteVATIKÁN - Prezident SR Andrej Kiska v piatok absolvoval audienciu u pápeža Františka. Odovzdal mu dar zo Slovenska - štyri vianočné gule, ktoré vyrobili ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín. Okrem toho pápeža pozval aj na návštevu SR.


Pápež pri preberaní vianočných gúľ Kiskovi povedal, že ich nechá zavesiť na vianočný stromček v Dome svätej Marty, kde bude slúžiť omše až do Vianoc.

 

Po jednej vianočnej guli pre pápeža vyrobili hendikepované deti a ich rodičia v košickom centre Liberta, deti a mladí dospelí v Detskom domove Turzovka, ľudia bez domova v bratislavskom centre Resoty Antona Srholca a žiaci základnej školy v Spišskom Hrhove, do ktorej chodia aj rómske deti.

 

 

Slovenský prezident v mene svojich krajanov pozval hlavu katolíckej cirkvi aj na návštevu Slovenska. Pápež na pozvanie odpovedal, že v princípe ho prijíma, avšak jedným dychom upozornil, že má nabitý program.

 

Piatková audiencia bola už Kiskovou druhou návštevou u súčasného pápeža. Predtým sa stretli vo Vatikáne v roku 2015.

 

"Svätý Otec je stelesnením dobra. Pozdravil som ho od všetkých občanov Slovenska, špeciálne od veriacich, ktorí sa zaňho dennodenne modlia," uviedol neskôr Kiska na tlačovom brífingu na Námestí svätého Petra.

 

Pápeža podľa neho potešili dary, ktoré mu zo Slovenska priniesol. "Keď som mu rozprával príbehy o týchto darčekoch, videl som, že mal v očiach slzy dojatia," povedal Kiska. Štyri vianočné gule, ktoré pápež od slovenskej hlavy štátu prezval, vyrobili deti v Detskom domove sv. Jozefa v Turzovke, mentálne postihnuté deti v Košiciach, deti z rómskej komunity v Spišskom Hrhove a bezdomovci z centra Resoty v Bratislave, ktoré založil kňaz Anton Srholec. Ako ukázal Kiska pápežovi, bezdomovci na svoju vianočnú guľu napísali svoje modlitby zaňho.

 

Vianočné gule budú zavesené na stromčeku v Dome svätej Marty, kde bude pápež až do Vianoc denne slúžiť omšu. "Budú blízko pri ňom a vždy bude mať Slovensko blízko pri srdci," povedal Kiska.

 

Veľkú časť rozhovoru venovali podľa Kisku rodine. Slovenský prezident pripomenul, ako pápež nalieha na rodičov, aby si nachádzali čas na svoje deti. Nemajú však spoločné chvíle tráviť iba s technológiami, ale chce, "aby sa spolu hrali".

Ďalšou témou bolo podľa Kisku odpúšťanie a potreba pokory u ľudí, ktorí majú v rukách moc. "Svätý Otec stále hovorí, že spravodlivosť musí byť spojená aj s odpúšťaním," povedal prezident.

 

"Diskutovali sme aj o tom, ako nedovoliť, aby v krajinách narastala nenávisť," pokračoval Kiska. "U nás na Slovensku vyžadujme spravodlivosť, ale odpúšťajme. Nedopusťme, aby sa naša krajina kvôli nenávisti začala deliť na nejaké tábory," zdôraznil.

 

Štátneho sekretára Vatikánu kardinála Pietra Parolina pri osobitnom stretnutí Kiska informoval o ekonomickej situácii na Slovensku, pričom vyzdvihol hospodársky rast a klesajúcu nezamestnanosť. Ďalšou témou bola situácia na Ukrajine. Pritom spomenul svoju nedávnu návštevu v tejto krajine.

 

"Sekretár Svätej stolice vyjadril presvedčenie o tom, že by sme sa mali s Ukrajinou rozprávať a stretávať čím viac," povedal Kiska.

 

V rozhovore sa dotkli tiež témy klimatických zmien a migrácie. "Vyjadril som naše presvedčenie, že parížsku dohodu by sme mali naplniť," informoval najvyšší slovenský predstaviteľ.

 

Kardinál Parolin sa začiatkom tohto týždňa zúčastnil na konferencii o globálnom migračnom pakte v Marrákeši napriek výhradám Vatikánu k dokumentu. "Ale boli tam, na rozdiel od nás, a vyjadrili svoj názor. Tak sa má podľa mňa každá krajina správať," zdôraznil slovenský prezident.

 

Kiska sa v Ríme stretol aj s bývalým prefektom Kongregácie pre evanjelizáciou národov, 94-ročným kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý pôsobí vo Vatikáne od roku 1945. Kardinál podľa Kisku ocenil zdravé sebavedomie mladej generácie na Slovensku, ktoré nazval "úžasnou krajinou".reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok