Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Danko
Andrej Danko
19.09.2018 18:04 Domov
A. Danko: Mať vlastný štát je dar, s ktorým treba zaobchádzať ...
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.09.2018 18:04 Domov

A. Danko: Mať vlastný štát je dar, s ktorým treba zaobchádzať ...BRATISLAVA - Slovenský parlamentarizmus má v stredu veľký deň. Prvý reprezentatívny a politický orgán v jeho moderných dejinách, Slovenská národná rada z rokov 1848 - 1849, oslavuje okrúhle výročie. Slovensko je na politickej mape sveta ako samostatný štát iba štvrťstoročie, ale náš prvý parlament má práve v stredu úctyhodných 170 rokov.


Slovenská národná rada z polovice 19. storočia bola najdôležitejšou inštitúciou obrodeneckého hnutia Slovákov, ktorá intenzívne presadzovala naše národnopolitické požiadavky v nepokojnom revolučnom období. Fungovala súčasne aj ako vláda. Aj v mnohom inom sa, pochopiteľne, odlišovala od súčasného parlamentu. Práve túto národnú radu však môžeme pokladať za základ slovenskej parlamentnej tradície a za jeden z pilierov našej súčasnej štátnosti.

 

Hoci sa Slovenská národná rada sformovala vo Viedni už 16. septembra 1848, jej prvé zasadnutie sa konalo až o tri dni neskôr v Myjave v obyčajnom dedinskom dome vlastenecky založenej Anny Koléniovej.

 

Ešte v ten istý deň vyhlásili národovci nezávislosť Slovenska od uhorskej vlády. Práve v Myjave sa v stredu konali aj slávnosti 170. výročia založenia Slovenskej národnej rady. Predseda NR SR Andrej Danko v prejave hovoril o emancipačnom úsilí Slovákov, ktoré nadobudlo počas jari národov v meruôsmych rokoch organizovaný charakter.

 

Žiadosti slovenského národa prijaté v máji 1848 v Liptovskom Svätom Mikuláši vytýčili základný politický program Slovákov. Jeho podstatou bolo politické rešpektovanie slovenského národa, zrušenie poddanstva a všeobecné demokratizačné požiadavky. "Prirodzeným pokračovaním boja za národnú slobodu bolo vytvorenie politickej inštitúcie, ktorá reprezentovala legitímne požiadavky slovenského národa. Vznik Slovenskej národnej rady bol odpoveďou na revolúciu v Uhorsku, ktorá odmietla federalizáciu mnohonárodného útvaru."

 

V prejave predseda parlamentu spomenul aj vznik našej zástavy, ktorá bola odvodená na základe bojovej zástavy slovenských dobrovoľníkov. Jej odkazy sú v mnohých ohľadoch nadčasové a aktuálne aj v súčasnosti.

 

"Tieto ušľachtilé odkazy našej prvej národnej zástavy si dnes málo pripomíname. Sloboda sa nerodila ľahko. Zrejme to budeme musieť opakovať veľakrát, aby si to uvedomil celý slovenský národ. Mať vlastný štát je dar, s ktorým treba zaobchádzať rozumne a s láskou. Sme starý národ uprostred Európy, ktorý sa učí spravovať si svoju mladú Slovenskú republiku. Odkaz revolučných dní a slovenských dobrovoľníkov znie: "Vážme si slobodu a štátnu samostatnosť." Buďme hrdí na to, že úspešné a životaschopné Slovensko oslavuje 25. výročie." Zdôraznil Andrej Danko, ktorý zároveň na záver vyzval verejných činiteľov na slušnosť v politike.

 

"Naučme sa diskutovať, miesto urážok používajme vecné argumenty. Nepodliehajme politickej móde a lacnému marketingu. Správajme sa k svojim politickým partnerom korektne a s rešpektom. Len múdry a sebavedomý človek odolá zvodom pravice či ľavice. Vyberie si cestu zdravého rozumu, ktorý nepotrebuje politologické poučky. Ja našim občanom verím. Viem, že väčšina z nich si želá, aby v spoločnosti zavládol pokoj, slušnosť a konštruktívny dialóg. Iba to je cesta, ako môžeme spoločnými silami zveľaďovať naše milované Slovensko."reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok